Зајдисонце

Две фотографии направени на самиот крај од најтоплиот ден на 2012 година, 7 август [1], во село Сарчиево.


Автор: А.С.


Кликнете на фотографиите за целосен размер.

[1] Денес најтопол ден во годината, Популарно: „Денес не очекува најтоплиот ден оваа година со температури од 37 до 44 степени.Времето денеска ќе биде сончево и многу топло, попладне на места со умерен северен ветер. УВ индексот ќе биде 9. Максималната температура ќе се искачи до 42. степен, во Скопје до 41. степен, вели денешниот извештај од УХМР од каде информираат дека се еработи за топлотен бран со ниво на алерт 1 (жолта фаза). Високите температури со висок УВ индекс, ќе се задржат до среда по што од Управата за хидрометеоролошки работи најавуваат нивно намалување, соопшти Министерството за здравство согласно најавата на метео-алармот од УХМР. Топлотен бран од прва или жолта фаза, како што појаснуваат од УХМР, е кога температурата достигнува до 38 степени, односно е вонредно топло. Портокалова фаза е фазата на опасни температури до 41 степен, а црвената е катастрофална, до 43 степени.“

Види и:

No comments: