Германско-македонско знаме

Модификација на знамето на Република Македонија, во знак на почит кон потегот на навивачката група на германскиот фудбалски клуб Шалке[1]:


Извор на сликата: FB

[1] „Германски навивачи се тепаа со полицијата во одбрана на македонското знаме! (ФОТО+ВИДЕО)“, MKD.mk, 22 август 2013: „Навивачката група на германскиот фудбалски тим Шалке, популарните „Уге“, имаа жестока битка со полицијата на синоќешниот натпревар против грчки ПАОК во рамки на плејофот од Лигата на шампионите откако застанаа во одбрана на македонското знаме, кое од нивна страна беше поставено на трибините на стадионот во Гелзенкирхен. Станува збор за навивачи кои се збратимени со вардаровите следбеници поради што на вчерашниот меч против грчкиот тим било истакнато знаме „Комити Дозелдорф“ на кое било и сонцето од Кутлеш. Претставниците на ПАОК реагирале кај организаторот поради што во 75. минута дошло до вистинска војна на трибините по која 50 навивачи завршиле во болница, а повеќе од 500 биле повредени. Управата на Шалке веднаш по инцидентот издаде соопштение во кое ја осудува постапката на полицијата и објаснува дека таа тргнала да го одземе македонското знаме по реакција на грчките навивачи и делегатот на средбата, според кого тоа било надвор од дозволениот кодекс на однесување. Исто така, обидот да се тргне сонцето од Кутлеш бил и поради заканата на навивачите на ПАОК дека ќе тргнат сами да го сторат тоа што би предизвикало огромен инциент и прекин на средбата. Полицијата прво усно побарала отстранување на знамето „Комити Дизелдорф“, а кога тоа не било сторено се случила големата тепачка.“

За да видите и други модификации на знамето на Република Македонија, кликнете на врските:

Модификации на знамето на Република Македонија, петти дел

- See more at: http://i-macedonian.blogspot.com/search/label/Flags#sthash.ZIYqDnSO.dpuf

Модификации на знамето на Република Македонија, петти дел

- See more at: http://i-macedonian.blogspot.com/search/label/Flags#sthash.ZIYqDnSO.dpuf

No comments: